a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

find the missing part.
Anyone know? Will mark brainliest if you're correct!
how can i use "AS WILLIAM walking with his wife was seen" as a short sentense
Weather Vs Climate - Explain
Can I please have help on 9-11?
Which statement is not always true for a parallelogram? (A) Opposite sides are congruent. (B) Diagonals bisect each other. (C) It has 4 congruent angles. (D
Write each expression in exponential form and find its value. 2 x 2 x 2 x 2
The enemy attacked the headquarters. What is the action verb in the sentence?
critically examine the role of caste in politics
the sum of two numbers is 12 and their difference is 18 what are the two numbers