ashbjdkjsdf ashbjdkjsdf
  • 03-02-2017
  • Mathematics
contestada

A firm produces 19,200 units at a total cost of $67,585.06. Find the cost per unit to the nearest cent.

4.00
3.50
3.51
3.52

Respuesta :

droops101
droops101 droops101
  • 08-02-2017
all you do is divide 67,585.06 by 19,200 which is 3.52005521 rounded t nearest cent that's 3.52
Answer Link
manuelatuozzo
manuelatuozzo manuelatuozzo
  • 13-08-2019

Answer:

3.52

Step-by-step explanation:

To find the cost per unit we just need to divide the total cost by the total units.

That's 67,585.06/19,200 = 3.520055208

If we round it to the nearest cent, the cost per unit is 3.52.

Answer Link

Otras preguntas

how to get roots from quadratic formula
PLZ I NEED URGENT HELP
Find the roots. 5x^2-3=77
Morning Smiles Coffee Company manufactures Stoneware French Press coffee makers and sold 8,000 coffee makers during the month of March at a total cost of $612,5
Show me how to solve this, please. [tex](2.7 * 10^{5} ) / (9 * 10^{6})[/tex]
Martha has 27 quilt patches with animals and27 patches with flowers. She wants her quiltto have rows of 6 patches. How many rowswill the quilt have?​
Just your opinion which one should I do
What’s the correct answer for this?
President Lincoln's Reconstruction policy was designed to: A. punish the South to please voters. B. defeat Southern armies still fighting against the North. c.
Which pair of elements will form a covenant bond A.Lithium and oxygen B.Potassium and chlorine C.Aluminum and chlorine D.carbon and sulfur