MarcEmGamingYT
MarcEmGamingYT MarcEmGamingYT
  • 03-02-2017
  • Spanish
contestada

Use the following grocery store ad to select the correct answer.
¿Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan?

Use the following grocery store ad to select the correct answer Cuál es el precio de un pepinillo y dos libras de pan class=

Respuesta :

juanjoesgarza juanjoesgarza
  • 03-02-2017
pan $1.50 y el pepinillo $1.00
the answer is a).
good luck
Answer Link
Sithurism
Sithurism Sithurism
  • 04-02-2017
The answer is A, el precio de un pepinillo y dos libras de pan es $4.00. The pickle (pepinillo) is $1.00 each, and it cost $1.50 per pound (libras) of bread (pan). Since it is asking for two pounts, 1.50 * 2 is 3.00. 3.00 + 1.00 = 4.00. Therefor, it cost $4.00 in total.
Answer Link

Otras preguntas

A hairdresser combined three bottles of shampoo into one bottle. The first bottle had 4.8 ounces of shampoo, the second bottle had 5.4 ounces, and the third bot
In Defense of the Penny How would eliminating pennies affect prices in America?
How many milliliters of solution was produced using 285.06 grams of Na2CO3 to make a 3.13 M solution? (molar mass = 105.99 g/mol)
What do Opposite Values have in common?
Select the correct Spanish translation of the affirmative tú command "Tellme."a.no me digas b.dime c.digamed.me dice​
What is the equation of a proportional relationship?
what shortly happened after martin luther king jr was married
Name one object that would be considered a gas. Describe how the atoms move in a gas.
A car traveling at a speed of 58mi/hr is what in m/sec?
How do genes and traits relate?