ladyvaeshia12 ladyvaeshia12
  • 02-07-2022
  • Mathematics
contestada

As a unit price, a half-dozen for
$6.00 is
a. $36.00 each
b. $6.00 each
c. $0.50 each
d. $1.00 each

Respuesta :

evelyn81264
evelyn81264 evelyn81264
  • 02-07-2022
d. $1.00 each is the answer
Answer Link
veewii veewii
  • 02-07-2022
d.$1.00 each
Explanation:
A dozen is 12 half of 12 is 6
6 divided by 6 is 1 therefore u have 1.00 dollar each
Answer Link

Otras preguntas

A bookshelf is 2m long, with supports at its end (p and q). A book weighing 10N is placed in the middle of the shelf. what are the upward forces?
Strain theory views deviance as the natural outgrowth of the values, norms, and structure of society. T/F
why did Texans call for a consulation ?
Determine whether the study depicts an observational study or an experiment. a survey is conducted asking 225 people, "do you prefer candy a or candy b?"
MATH HELP PLEASE<33333
It takes 12 minutes to fill an entire bathtub using both the cold and hot water. If just the cold water is used, it takes 18 minutes to fill the bathtub. How lo
When sugar planters, missionaries, and Marines drove Queen Liliuokalani from power, the U.S. gained a permanent foothold in A Samoa B Guam C Hawaii D Panama
You want to buy a $33,000 car. The company is offering a 5% interest rate for 60 months (5 years). What will your monthly payments be?
describe the function. of a cell membrane and its relationship to what happens inside a cell
HELPPP 50 POINTS NEED ANSWER ASAP WILL AWARD BRAINLIEST Triangle ABC is located at A (−2, 2), B (−2, 4), and C (0, 0). The triangle is then transformed using th