nalibud69
nalibud69 nalibud69
  • 02-06-2022
  • Mathematics
contestada

Dalton got 15 notebooks for $1.75 each and 1 marker for $1.59.

Respuesta :

mmian
mmian mmian
  • 02-06-2022

Answer:

15 x 1.75 + 1.59

Step-by-step explanation:

Dalton spent $26.25 on the notebooks, along with $1.59 for one marker; adding up to a $27.84 total.

Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-06-2022

Answer:

$27.84

Step-by-step explanation:

Given :

⇒ 15 notebooks for $1.75 each

⇒ 1 marker for $1.59

==============================================================

Solving :

⇒ Total cost = 15 × 1.75 + 1.59

⇒ Total cost = 26.25 + 1.59

⇒ Total cost = $27.84

Answer Link

Otras preguntas

what are the similaritiws and differences vetween acid and bases
Which excerpt from Early Victorian Tea Set best expresses MacGregor’s viewpoint about tea? “[W]hat could be less British than a cup of tea, given that tea is m
The window is 60 inches wide. What is the width of the window in feet.
The creation of the Atlantic trade network greatly facilitated the spread of what religion?
Which form of assets are long-term assets that have monetary value, but no physical presence?
How many Gigabytes is 1 Terabyte?
Which choice shows a correct way to solve 8•13?
What is the range of data in this box plot? what is the median?
Hhhhhheeeellllppppppppppppp
what is the meaning of weight?