katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Tag groups can be nested up to ____ levels deep, with up to _______ tag subgroups under a single parent.
Who wanted harsh penalties for the South and full rights given to blacks, including the right to vote?
Jenna and Harper are living together and have agreed to split half of all living costs. Rent for the apartment is $970. The water bill is $52. The gas bill is $
what transfers waste-filled blood from tissues into the pulmonary circulation. aortas, arterioles, or capillaries?
Somebody HELPPPPPSelect the correct answer. What is the value of this expression if a = - 7 and b = -37 a3 - b2​
Which atom is most likely to form a metallic bond? aluminum (Al) helium (He) phosphorus (P) carbon (C)
Who placed taxes on the colonists following the French and Indian War, trying to make them pay for the war debt?
- 12 + +15 + +12 + -6 + -15 + -4 = n
what is the answer I really need it quick plz
the measure of an angle is 12 less than twice the measure of its supplement. what is the measure of the angle