CutieCutieCutie
CutieCutieCutie CutieCutieCutie
  • 01-02-2017
  • Mathematics
contestada

Kelly buys 11 pens for $8.25.

What is the cost of 18 pens?

 

Enter your answer in the box.

$ 

Respuesta :

lukyo
lukyo lukyo
  • 02-02-2017

If 11 pens cost $ 8.25, then each pen costs

 8.25
———  =  $ 0.75
   11


So, 18 pens cost

18 × 0.75  =  $ 13.50   <———    this is the answer.


I hope this helps. =)

Answer Link
zgraveswippedcream
zgraveswippedcream zgraveswippedcream
  • 18-02-2021

Answer:  the answer is 13.50 if u r on k-12, if ur not  wut to tell u.

bc i said so! and i took the test.

Answer Link

Otras preguntas

FIND THE MISSING DIMENSION! NEED ASAP! TINY SQUARE IS A =3025 in ²
God's gym charges a sign-up fee of $100 plus $30 per month. write an expression to represent how much someone would pay for a membership.
Set up and solve a proportion for the following application problem. If 55 pounds of grass seed cover 404 square​ feet, how many pounds are needed for 7272 squa
ax - 6 = 7x - 26 {5}
Write the chemical symbols for three different atoms or atomic cations with 27 electrons. Please help ASAP!
How was the declaration of the rights of man similar to and different from the declaration of independence
Which radical expression is a rational number? A. √ 360 B. √ 644 C. √ 225 D. √ 122
Match these men with their accomplishments. 1. succeeded James Madison as president John Quincy Adams 2. opposed the Tariff of 1816 John Marshall 3. sold the
Factor the trinomial below. 12x^2 - 32x - 12 A. 4(3x+3)(x-1) B. 4(3x+1)(x-3) C. 4(3x+6)(x-2) D. 4(3x+2)(x-6)
What is the theme of "The Story of the Fisherman”?