mchlmkwsk1960 mchlmkwsk1960
  • 13-05-2022
  • Mathematics
contestada

If 6 hotdogs cost $ 18, then what is the cost for each hotdog

Respuesta :

luyandaamen310
luyandaamen310 luyandaamen310
  • 13-05-2022

Answer:

each hot dog costs $3

Step-by-step explanation:

$18÷6 hotdogs=$3 or $3×6 hotdogs=$18

Answer Link

Otras preguntas

If 35.4 liters of hydrogen gas are used, how many liters of nitrogen gas will be needed for the above reaction at stp​
ratios equivalent to 3:2 (MULTIPLE answers)
What is the length of the longest side of a right-angled triangle if one side is 5cm and one is 7cm? to one decimal place Plese help I need answer quickly>"
What is simple chemical test could you carry out to see if carbon dioxide has been produced
4. The manner in which we use facial expression, and bodylanguage affects the messages we are trying to give.A. Verbal CuesB.Non-Verbal CuesC. Action SkillsD. D
Helpppppppppppppppppppppppppppppppppp!!!!!!!!!!!
Isolate the x-variable in the equation 3x = 6 + 9y. Answer asap.
Find the area of the shaded region. 24 In 18 in 6 in 24 in inches squared Area
Why were only only men considered citizens in Greece?
George decided to make his picture frame 3 feet long and 5/4 feet wide. Greta decided to make a picture frame that was 9 feet long and 5/4 feet. How many times