luckygal90 luckygal90
  • 01-04-2014
  • Mathematics
contestada

7kg of soybean oil which costs $4/kg was combined with 14kg of canola which costs $1/kg. Find the cost per kg of mixture. 

Respuesta :

crisforp
crisforp crisforp
  • 01-04-2014
(7*4 + 14*1)/(7+14) = 42/21 = $2/ kg of mixture;

Answer Link

Otras preguntas

On a national level, the American public was _______ the violence faced by the civil rights protestors in Birmingham. a.abivalent about b.supportive of c.ou
write the ratio six to seven in other ways
Susan has 4 gallons of juice. How many cups of juice does she have?
When you start to type =av, what feature displays a list of functions and defined names?
In the late 1600s, the change by the British government in enforcing colonial rules was called
Which of the following might a patient say to explain what s/he is feeling? a. ¿Qué tienes? c. Me duele la cabeza. b. Tienes la gripe. d. ¿Puedes abrir la boca
Which features do message boards offer
1 hundreds +5 tens +12 ones
in the modoc myth what do the grizzly bears do that angers the Chief of the sky spirits
Why was the Ottoman Empire a desirable territory for European nations during the nineteenth century? A. It shared boundaries with India. B. It had control over