willownotfound
willownotfound willownotfound
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

the price for bulk pretzels is $3 for 4 pounds. how many pounds of pretzels can you buy for a dollar?

Respuesta :

fluffycorgi81
fluffycorgi81 fluffycorgi81
  • 04-05-2022

Answer: 1.33 pounds

Step-by-step explanation:

Set up a proportion. 3/4 = 1/x. To solve, cross multiply and divide. 1*4 = 4. 4/3 = 1.33.

Answer Link
joemama7492Ru joemama7492Ru
  • 04-05-2022
1.33 pounds hope this helps!!
Answer Link

Otras preguntas

The process that allows a software program to talk to the hardware is known as what? A,Networking B,Time-sharing C,Device driver D,Program execution
a type of researcher who uses computers to make sense of complex digital data is called what?
How did the Dao De Jing affect Chinese thought? A. It was a collection of the sayings of Confucius, which influenced the social structure of China. B. It was th
the base of a triangle and a parallelogram are the same length there Heights are also the same if the area of the parallelogram is 48 m 2 what is the area of th
Impossible how i do this
Determine whether or not each of the following sequences is a geometric sequence .check all that apply
Which of the following is an expression for “doubling a number N and dividing by 3” ? A)2+n/3 B)2n/3 C)n2/3 D)2/3n
Which statements describe transform boundaries? Check all that apply. (There is more than one correct answer.) Rift valleys are formed. Mountains are created.
Identify these elements of photosynthesis
what note is this? ( treble staff)