15041451
15041451 15041451
  • 04-05-2022
  • Mathematics
contestada

the question in the picture below.

the question in the picture below class=

Respuesta :

penguinychamper penguinychamper
  • 04-05-2022

Answer:

1 [tex]\frac{6}{8}[/tex] bags

Step-by-step explanation:

Since Amar is cooking pasta for 14 people we can multiple the 14 by the 1/8 because it is 1/8 per person. Therefore, we get 14/8 and that can be changed in 1 and 6/8. Thus, the answer comes out the be 1 (6/8) bags.

Answer Link
homework7262726 homework7262726
  • 04-05-2022
1 6/8 bags because when you add 14 to 1/8 once you get to 8/8 you have 6 left then it’s 1 6/8
Answer Link

Otras preguntas

Please help with trig functions
Hiya! please help me:(Find the area of an equilateral triangle with sides of 4ft
A shipment containing 5 recorders and 4 harmonicas cost $62. A second shipment containing 10 recorders and 3 harmonicas cost $84. what is the cost of a record
What is the unit rate if you drink 4/5 liter of water in 1/4 of an hour
I need help with this, plz help ASAP
whats the answer of p-6=19;p=13
What form of literature flourished under the Tang Dynasty
What’s the answer to this question?
Suppose the initial kinetic energy and final potential energy in an experiment are both zero.What can you conc ude?
Which facts could be applied to simplify this expression check all that apply 5x+3y+(-x)+6z