Samora222 Samora222
  • 03-05-2022
  • Mathematics
contestada

Alyssa buys cheese and apples at the store.
• She pays a total of $58.61.
She pays a total of $3.09 for the cheese.
She buys 8 bags of apples that each cost the same amount.
How much does each bag of apples cost?

Respuesta :

tiey14 tiey14
  • 03-05-2022
Each bag of apples cost 6.94 dollars
Answer Link

Otras preguntas

help pls :) have a great day everyone plshelp me
if population function x has mean M(x)=2 and M(x²)=8, find its standard deviation​
What is a feedback mechanism?
4x what = 364 please put the calculation
Read the excerpt from “The Caged Bird.” But a caged bird stands on the grave of dreams his shadow shouts on a nightmare scream his wings are clipped and his fee
What is the legacy of Jan, 6, 2021?
How does our modern, Western society compare to late 19th century Igboland when it comes to viewing others as humans beings?
Use a calculator to evaluate the trigonometric function. Round your answer to four decimal places. tan(π/5)
What was one economic difference between the New England and Middle colonies? O The Middle colonies used the labor of enslaved people less. O The New England co
Diberi 1 ½s = ⅗t² + ⅓u², hitung (ii) nilai t apabila u = -6 dan s = 28​