777nono
777nono 777nono
  • 05-04-2022
  • Mathematics
contestada

Apples cost $1.10 per pound. Darius bought x pounds of apples for a total cost of $2.75.

Respuesta :

sub4sublagging sub4sublagging
  • 05-04-2022
X= 2.5 2.75 divided by 1.10 =2.5
Answer Link

Otras preguntas

solve the system of equations using elimination: -3x+3y=9 and 8x-6y=-4
FREE POINT'S FREE POINT'S FREE POINT'S
What is the equation of the line that passes through (-3,-1) and has a slope of 3/5 Put your answer in slope-intercept form.
share a story of a time in which you felt a hero saved you
Subtract and reduce to lowest terms. 3 3/7 - 2 1/5= 1 1/8 1 1/35 1 4/17 None of these choices are correct.
Which poetic device is used in the poem?
The first-order, gas-phase, reversible reactionis taking place in a membrane reactor. pure a enters the reactor, and b diffuses out through the membrane. unfort
Multiply and reduce to lowest terms. 5 2/5 × 3 6/11= 19 8/55 19 4/25 19 3/8 19 1/7
Discuss the advantages of computerised systems over manual systems​
Hello my beautiful world