samcute7298 samcute7298
  • 04-04-2022
  • Mathematics
contestada

Which is a better price: 5 for $1.00, 4 for 85¢, 2 for 25¢, or 6 for $1.10?

Respuesta :

sbrookef sbrookef
  • 04-04-2022

Answer:

2 for 25

Step-by-step explanation:

all you have to do is divide money by the number of items.

Answer Link

Otras preguntas

what is the first step in solving the quadratic equation x2 = 9/16 ? take the square root of both sides of the equation. add 9/16 to both sides of the equation.
Under the leadership of Mikhail Gorbachev, the doctrine of perestroika called for which of the End of exam following? A. Openness in communication B. More lo
chilling is most commonly practiced by
what is the solution to this system of linear equations? 7x – 2y = –6 8x y = 3 (–6, 3) (0, 3) (1, –5) (15, –1)
whats the central idea of this article Down and Dirty: Do Men and Women Perceive Cleanliness Differently?
which statement best describes a commission system? a legislative body hires a leader to oversee city departments. an elected leader and an elected legislative
what were two last minute problems in the american attack on tokyo
what is the sum of all positive 1-digit integers that 4221462 is divisible by?
why do some readers prefer memoirs?
what is the solution to the system of equations? y = x – 10 2x y = 4