39016676a
39016676a 39016676a
  • 03-04-2022
  • Mathematics
contestada

Jorge bought 8 pounds of ground beef for $3.29 a pound. About how much did he pay altogether?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2022

Answer:$24

Step-by-step explanation:

Answer Link
orlyjossen orlyjossen
  • 03-04-2022

Answer:

$26.32

Step-by-step explanation:

If one pound costs 3.29, you have to multiply by the number of pounds (8)

8·3.29=26.32 or 3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29+3.29=26.32

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following statements are TRUE about rain falling from clouds?
C = x² + 5x + 30, find the number of units manufactured at a cost of $10,530​
I really need help on this! Giving brainlyist!
Read this excerpt from "A Cub Pilot" from Mark Twain's memoir, Life on the Mississippi. I began to climb the wheel like a squirrel, but I would hardly get the b
7. What weather element (temperature, humidity, precipitation, air pressure, wind, and visibility) would condensation affect? Explain. 8. What weather element
What is the slope of this graph?
I’m desperate. Helppp
. The Super Shop is having a grand opening sale. Today’s special includes 4 dresses for $60. Write an equation for the cost, c, in dollars per dress, d. Type yo
What is the primary reason to have three branches of government? Having three branches prevents the concentration of power in one branch. Having three branches
what is it called when what we see shows up on this upside down, it's very thin & covered in sensory cells called rods & cones.