aerriyannapeterson aerriyannapeterson
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

56 cookies.Each cookie cost 2.95, including tax. Of the cookies she made 1/4 of them were lemon.How much money will be made if they sell the lemon cookies

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 06-05-2022

1/4 of cookies

  • 56/4
  • 14cookies

Cost of one cookies =2.95

Total cost

  • 2.95(14)
  • $41.3
Answer Link
ItzTds
ItzTds ItzTds
  • 06-05-2022

Answer:

$41.3

Step-by-step explanation:

Each cookie costs,

→ a = $2.95

Lemon cookies (1/4) of 56 cookies is,

→ b = 1/4 × 56

→ b = 56/4

→ [ b = 14 lemon cookies ]

The money made if she sell the lemon cookies alone will be,

→ a × b

→ 2.95 × 14

→ $41.3

Hence, the money made is $41.3.

Answer Link

Otras preguntas

Are the equations 3x - -9 and 4x - -12 equivalent? Explain. Please Help!!
Which substance—wood or steel—is the better conductor? A conductor is a material that requires very little heat energy to experience a change in temperature. Ex
Driving while wearing headphones or headsets a. is not dangerous, because you can still see everything around you b. is more entertaining than listening to th
how does the formal amendment process reflect federalism
10 times as many as 1 hundred is hundreds or thousand
0.08 is 10 times as great as
305 to the nearest ten
expended form 605,970
what is 39,005 in expanded form
christopher Columbus "discovered" the new world. How did his "discovery." lead to the death and destruction of native americans and many independent nations Ho