harrisonnyla18 harrisonnyla18
  • 01-04-2022
  • Mathematics
contestada

The price for a gallon of gas is $4.99 how much is it going to cost for 20 gallons ?

Respuesta :

4ksebas 4ksebas
  • 01-04-2022
You would have to put 4.99 times 20 which will cost 99.80 for 20 gallons.
Answer Link
potatopeel
potatopeel potatopeel
  • 01-04-2022

Answer:

if one gallon is 4.99, 20 gallons?

write a ratio to make it easier

gallon : price

1 4.99

20 x

cross multiply,

x = 20 × 4.99

x=99.8

Answer Link

Otras preguntas

Please help last question
What evidence supports the cartoonists perspective about testing?
quien era el primer explorador que descubrio los Galapagos?
Ugh like terms. Help
How can you increase the number of calories you burn?
What are the solutions to the system of equations? x = x^2 - 4x +3 y = -x +3
Why didn't the Tunguska Event in Siberia in 1908 cause any deaths? It was an airburst that flattened trees over a huge area but it occurred in a remote area of
How many mother paula restaurants will there be after the one in coconut cove is built?
Identify when in the process of reading a passage or image readers figure out the implicit​ message, idea, or argument. A. while they look up key words in the
Two fair dice are rolled What is the SAMPLE SPACE of the possible outcomes? SHOW YOUR WORK!