rebeckapuentes
rebeckapuentes rebeckapuentes
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

A plain pizza cost $8.35. Additional toppings cost $0.95 each. Which equation can be used to represent the cost of a pizza, y, with x toppings?

Respuesta :

ahar3311 ahar3311
  • 03-03-2022

Answer: y=0.95x+8.35

Step-by-step explanation: Hi there.

We can use the equation y=mx+b, where

y=the result (in this case the cost of the pizza)

m=the slope (how much each topping costs)

x=input value (how many kinds of toppings the pizza has)

b=initial value (how much the plain pizza costs)

The toppings cost $0.95, and the value of the plain pizza is $8.35

So the equation is: y=0.95x+8.35.

Have a nice day! :)

Answer Link

Otras preguntas

That very next morning Robert and I, sitting behind Hammond and George on their bays, went over to the patch of ground Mitchell’s family tended. Now, the Thomas
Muskan is making a fruit salad. She starts with (m + n)/(m ^ 2 + mn + n ^ 2) cup of strawberry, (m - n)/(m ^ 2 - mn + n ^ 2) cup of ...
Why are chinampas is the best Aztec invention
Which two are functions?
what do vertical angles equal
what is the theme of the soul of the great bell
14. A rectangular plot of grass 25m by 22m has a gravel walk 1.5m wide all around it on the outside. Find the area of the gravel walk.​
What is the pattern 16,11,8.5,7.25,?
Health care professionals can be most successful at motivating others to become more physically active when they: • a. demonstrate a physically active lifestyle
13. Geetha earns 12000 a month, out of which she saves 3000. Find the ratio of her (1) (ii) Savings to her income Expenditure to savings Expenditure to her inco