ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Chris and I each had a different ____________ of the argument we had. plight paternal excessive perception
Which of the following patterns or images could best be described by a translation? A. chairs around a round table B. seats on a school bus C. baby bird and mot
117⁄1280 as a mixed number
identify the adverb clause and the word it modifies. mary comes to school unless she is ill.
What is the unit rate for 72 ounces in 6 steaks
what is the number in scientific notation? ​0.0765
the agricultural revolution led to the need for organized?
the school is 2 kilometers away from the town library what is the distance in meters
what is the completely factored form of t^4 − 16? (t^2 4)(t^2 − 4) (t^2 4)(t 2)(t − 2) (t^2 4)(t − 2)(t − 2) (t 2)(t 2)(t 2)(t − 2)
Summary of weathering , erosion , and deposition