nsheikh7802 nsheikh7802
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

Jerry bought 4 dvds for 25. What was the unit rate ?

Respuesta :

Esther
Esther Esther
  • 01-03-2022

Answer:

The unit rate is $6.25

Step-by-step explanation:

d = cost of each dvd

4d = 25

/ 4    / 4

d = 6.25

Each dvd costs $6.25

Check your answer:

4(6.25) = 25

25 = 25

This statement is true, which makes our answer true.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

how do you deal with people who oppose you?​
Write an informational essay that explains the evolution of the smartphone. Your essay must be based on ideas, concepts, and information from the “Smartphones O
the picture above the article was MOST likely included?
Why was Russia drawn into conflict with Germany after Austria-Hungary declared war on Serbia? A. Russia had an alliance with Serbia, and Germany had an alliance
25 points! Please someone help me, this seems like a pretty easy question but I can’t seem to get it right, please list the givens and make some sort of diagram
People usually use to describe the tone of a passage. O A. adverbs O B. verbs O C. prepositions O D. adjectives
Section 1 - Question 9 Frankie argues that the fraction 20 is a rational number because the square root of 20 is 10. Frankie believes that because 10 is a whole
let a fun be made by us.(into active)​
Identify the verb as transitive or intransitive: the water is boiling​
Match the image to its type. Rgb messes up taking pics from a iPhone 11 to a computer sorry it looks bad