ahmadsahi8184 ahmadsahi8184
  • 01-03-2022
  • Mathematics
contestada

At the seafood market, a pound of tuna cost $8. 55. Jeremy bought 8 3/5 lbs for a Sunday dinner.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2022

[tex][Hello,BrainlyUser][/tex]

Answer:

$73.53

Step-by-step explanation:

Since 1 Pounds cost → $8.55

Then 8 3/5 * $8.55 = 73.53

Hence, Jeremy bough 8 3/5 for $73.53

[CloudyBreeze]

Answer Link

Otras preguntas

the ability to see a market need and to organize inputs to meet that need is what type of market resource?
what number is 5 more than 1/3 of 18
calculate the density of a liquid with a total mass of 88.30 grams and a volume of 165.0 milliliters.
Find the slope of the regression line. Shots on goal 22, 25, 28, 29, 33 Points scored 5, 7, 7, 9,8 A -0.561 B 0.283 C. 0.631 D. 0.794
solve the following quadratic equation by extracting the square root. 4(m-1)²-4=0 thank u!!!
A polling company reported that 98% of 2,330 surveyed adults said that they play football. What is the exact value that is 98% of 2,330?
describe a topic, idea, or concept you find so engaging that it makes you lose track of time. why does it captivate you? what or who do you turn to when you wan
Please help (100 Points)
Please see attached question. Thanks
question is in the photo