tvillarreal8 tvillarreal8
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, 6 pints of ice cream cost $15.66. How much would 30 pints of ice cream cost?

Respuesta :

jacobwertz16
jacobwertz16 jacobwertz16
  • 16-02-2022
It would cost you $78.30
Answer Link
qwe241
qwe241 qwe241
  • 16-02-2022
30/6 = 5
15.66 * 5 = 78.3
The answer is 78.3$
Answer Link

Otras preguntas

Which statement will accurately correct the two-column proof? the measure of angle zry equals 180° by definition of supplementary angles. Angles qry and pqr sho
WILL GIVE BRAINLIEST AND 100 POINTS Application Activity Using the rules from this lesson, write a paragraph on the following topic: What is the first thing you
The type of counseling that uses problem-based and/or emotion-based solutions is ____ counseling
Tim and Tom are trying to earn money to buy a game system over a 3-month period Tim saved $45.17 each month if they need a total of $211.44 to buy
determine forms of exponential expressions please help
help this is my last question then i can finally sleep ​
Pls I need help on this
What's the Sun’s role in the process of creating the Gulf Stream? (do not copy from the internet for your answer)
PLEASE HELP!!! Which piece of evidence explains what caused the word "vaccine" to become and remain popular in 2021?
Downward constitute meaning