mratzlaff mratzlaff
  • 16-02-2022
  • Mathematics
contestada

A 7-pack of frozen waffles costs 4.76. What is the unit price?

Respuesta :

rahmaberroho1 rahmaberroho1
  • 16-02-2022

Answer:

A 7-pack of frozen waffles costs $4.80.

Step-by-step explanation:

What is the unit price, rounded to the nearest cent?

Answer Link
lvinnakota19
lvinnakota19 lvinnakota19
  • 16-02-2022

Answer:

simple. each frozen waffle is $0.68

Step-by-step explanation:

d i v i d e 4.67 by 7.

Answer Link

Otras preguntas

what is the y-intercept of the function f(x) = –2/9x 1/3
Obesity is defined as being thirty percent over the recommended weight. true false
Which of these words conveys a negative connotation? a. consider b. explain c. discuss d. dispute
Who was the 21st president of the united states?
In today's workplace, just about everyone lies to take care of themselves
what value of c makes the polynomial below a perfect square? x2 10x c
germans attack on what country started world war ll
75 cents/hr 24 hours a day
10x 10y = 1 x = y - 3 what is the value of y?
Why is the value of function : f(x)= 10x + 2 when x=5?