Yomama152 Yomama152
  • 02-02-2022
  • Mathematics
contestada

pat bought 5.5 pounds of grapes for a party he spent $6.60. how much did he pay per pound

Respuesta :

queen4518 queen4518
  • 02-02-2022
Answer: 1.20

Explanation:
I used a price per pound calculator

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

The stack on the left is made up of 15 pennies, and the stack on the right is also made up of 15 pennies. If the volume of the stack of pennies on the left is 3
Read the paragraph from a letter. I am writing to you today to discuss the situation at the downtown park. Recently, my family and I attended the annual town pi
how do you write (6)^-2 without exponents?
Which 3D figure has half the number of vertices as a rectangular prism
A civil engineer must design a wheelchair-accessible ramp next to a set of steps leading up to a building. The height from the ground to the top of the stairs i
When is the danger of reduced traction the greatest
Which formula can be used to find velocity if kinetic energy and mass are known?
What is the maximum amount by which the wavelength of an incident photon could change when it undergoes compton scattering from an atom or molecule with a 36.0
2. Which one of the following words is an antonym for cautious?
Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported Look at the graph. Where P is price and Q is quantity, what might cause a move from B to A? Fewer wor