eugeneallen eugeneallen
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

Strawberries cost $3.60 per pound. You buy a bag that costs $7.20. How many pounds of strawberries are in the bag?

Respuesta :

reevecorbin07
reevecorbin07 reevecorbin07
  • 01-02-2022

Answer:

2

Step-by-step explanation:

3.60+3.60=7.20 thats correct

Answer Link

Otras preguntas

What is the sum of the measures of two complementary angles? A. 270° B. 45° C. 180° D. 90°
Please answer each part! This is a A-E question!!!
In which quadrant is [ 3, - 4/5]
Whats the gcf of 8and 24
What are the x- and y- coordinates of point P on the directed line segment from A to B such that P is 1/3 the length of the line segment from A to B?(1, 5)(0,
(25 points) Katy eats a quarter of an orange and her friend eats another [tex]\frac{3}{8}[/tex] of it. What fraction of the orange is eaten? Please help me, tha
Read each of the situations and choose the best subject pronoun to address the people. You were talking to the little boy you babysit. a.tú b.usted c.vosotros d
You are a member of the same party as the president and support the nominee what might convince you to withdraw your support from a nominee during the process
Which rational number also belongs to the set of natural numbers? a. 15 b. 0.1666... c. -12 d. 3/8
martha can paint a room in 2hours. Jamie can paint the same room in 6 hours . How long to the nearest tenth of an hour will it take it them to paint the room