stichgotrich8739 stichgotrich8739
  • 04-01-2022
  • Business
contestada

five boxes of bananas sell for $30.00. how many boxes can you buy for $9.00?

Respuesta :

zacharyhutcherson
zacharyhutcherson zacharyhutcherson
  • 04-01-2022

Answer:

1 box.

Explanation:

First, find out how much one box costs. To do this, divide 30 by five. This gives us $6. So if each box costs $6, then how many boxes can we buy if we have $9? The answer is one. Two boxes would cost $12, but we only have $9, so we could only buy 1 box and have $3 leftover.

Answer Link
erimatthew09
erimatthew09 erimatthew09
  • 04-01-2022

Explanation:

five box=$30

1 box =30 divided by 5 = 6

so 1 and a half = 90 because 1 box =6dollars so 1 and a half will be 90 dollars

mark as brainliest answer

Answer Link

Otras preguntas

Find the value of 5 ∙ 23.
what led to the creation of the cistercian order. explain how it is different from the benedictine order
you have 1 case of soap bars and there are 150 bars in a case. you have 300 bars of soap per day. how many cases do you need to order to have enough for 7 days
find the unit rate of $50 for 6 hours of work
Identify the pronouns: chelsea could not believe that her brother, peter, beat her at checkers. a. her b. chelsea, peter c. chelsea, peter, her, brother d.
In the following distribution of the variable semesters completed, which is the mode: 4, 3, 1, 0, 3, 3, 4, 0, 3, 2?
What is 5 medium apples divided by 475 calories?
What is the answer to 12-D=1.43
sentence with the word dull
Please help, its for math, picture is attached with question