davidsutherland171
davidsutherland171 davidsutherland171
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

The Kennedy Middle School cafeteria charges students $3 for
1
6
of a pizza. What is the cost per pizza?

Respuesta :

Pokefan
Pokefan Pokefan
  • 02-12-2021

Answer:

18

Step-by-step explanation:

3 / 1/6

3*6/1

18

Answer Link

Otras preguntas

Susan was carrying a pitcher that contained 2/3 of a gallon of lemonade to the table for lunch. She slipped and spilled 1/4 of the lemonade in the pitcher. What
HELP PLZZZ!! (No link) .itch
What is the correct definition of drug abuse? A. the process where one learns to live without drugs B. substances that are against the law for people of any age
Can someone solve this ASAP.
Write the new points after the translation and write the rule in coordinate notation.TRANSLATION: 1 unit leftQUQ(2,-2), X(2,0), G(4,0), U(3,-4)​
At a restaurant, Ray's drink cost $3.29 and Rita's drink cost $2.99 . Rewrite the expression using friendly numbers to find how much more Ray's drink cost. Ente
Mrs. Vasquez is opening a savings account. The interest rates offered by different banks are listed below.
CORRECT ANSWER GETS BRAINLIEST!! What are the "four economic questions”? Check all that apply. 1. Where should it be produced? 2. Who should produce it? 3. How
Length of day and night and north and South Pole
Describe the solution of f(x) shown in the graph.a parabola opening up passing through 0 comma 2, 1 comma zero and 2 comma zero All real solutions All solutions