dinobabies26 dinobabies26
  • 02-12-2021
  • Mathematics
contestada

Caroline bought four dresses and a twelve dollar necklace for one hundred twenty eight dollars. How much was each dress?​

Respuesta :

Ijustneedhelphere
Ijustneedhelphere Ijustneedhelphere
  • 02-12-2021

Answer:

Each dress was $29

Step-by-step explanation:

$128 (total)-$12 (price of necklace)= $116

$116/4 (dresses)= $29 (each dress)

Answer Link

Otras preguntas

3/4 of a mile in 2/3 of an hour, what is the unit rate?
In the previous problem with the wrench, suppose you were feeling weak and wanted to apply less force. Which of the following options would allow you to do this
how can you use plate in a sentence?
Andrea draws a polygon with x number of sides if the sum of the interior angle of her polygon is 60 times the number of side. how many sides does Andreas polygo
What does it mean to be an American? PLEASE HURRY
If a sample of blood reacts with anti-A antibody and clumps, but not with anti-B antibody, this blood must be of type ______.
Millimeters, centimeters, meters, kilometers, Inches, feet, and miles are all examples of
Which expression is half as large as the expression 345+23? A. (345 + 23) ÷ 2 B. (2 x 345) + 23 C. 2 ÷ (345 + 23) all of these questions on here are for my sis
Human development begins with a(n) ____, which is created when ____ join and the first cell division takes place.
Need help on this please!!!