We9ssierazygi We9ssierazygi
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A florist sells 3 dozen bunches of flowers for $78. whites the cost per flower?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
3x12= 36 flowers for $78

78/36 = $2.16 per flower
Answer Link

Otras preguntas

The number of days' sales in inventory is calculated as _____. the average inventory divided by the average daily cost of merchandise sold the ending inventory
How can amino acids be use to maintain the blood pH?
work out xz and qr need asap​
Go through the three components of democratic capitalism and picture an economy without each one. What happens to freedom, fairness, and moral and ethical behav
A firm offers a 10-year, zero coupon bond with a face value of $1,000. What is the current market price if the yield to maturity is 7.6 percent, given semiannua
Terry has a number cube that is numbered from 1 to 6. She rolls the cube 50 times. Which equation can be used to predict the number of times that she will roll
Cheri and Aaron both wanted to work part time, and they found a lawyer who was willing to split one full-time paralegal job between the two of them so that Cher
How does self employment help to enrich economic prosperity of a nation
A company sells bikes that are light and fast. The revenue earned over a period of x years can be represented by the function, S(x) = 100x3 + 6x2 + 97x + 215. T
Joseph is creating a dilation through point B with a scale factor of 2. Which statements about the dilation are correct? Check all that apply. Triangle A B C. A