Seudónimo Seudónimo
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

A pet store sells dog food for $26 for a 40-pound bag. If you have a 15% coupon, how much will the dog food cost?

Respuesta :

thimegan thimegan
  • 04-01-2017
the 40 pounds is unnecessary information

all you have to do is look for 15% of 26 and subtract it form 26

26 x .15 = 3.9
26 - 3.9 = $22.10
Answer Link
apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 04-01-2017
percent means parts out of 100
15%=15/100=0.15
'of' means multiply
15% of 26 means
0.15 times 26=3.9 discount
26-3.9=22.1

it costs $22.9
Answer Link

Otras preguntas

doing work on an object can sometimes transfer ____ to the object. A.) force B.) power C.) energy D.) distance
What's the unit rate $4.80 for 6 cans
which must you do to balance your checkbook
Captain John Smith earns $3,300 a month in the Air Force. If the Air Force puts 6% into his pension, how much goes into his pension monthly? $19,800 $1,980
The most genius innovation in nirvana's song "smells like teen spirit" (nirvana, 1991) is
The heliocentric theory stated that the earth was the center of the solar system and that the sun circles it. a. True b. False
Whay is the answer 7y+8-57 then 2y=
you sell bracelets for $2 each and necklaces for $3 each at a local flea market. You collect$95, selling a total of 37 jewelry items. how many of each type did
The best predictor of whether someone will achieve fluency in a second language is __________.
What is the total perimeter of this figure in inches? 31.5 in. 45 in. 28.5 in. 42 in.