forsaken8555 forsaken8555
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

At the store, a bag of `4` avocados costs `\$2`. How much does each avocado cost?

Respuesta :

580496 580496
  • 03-11-2021

Answer:   .50 cents each

Step-by-step explanation:

if 4 are 2 dollars then 2 would be one and half of one is 50 cents so each would be 50 cents

Answer Link
jullienne
jullienne jullienne
  • 03-11-2021
The answer is 5¢, since you would have to divide 2 by 4.
Answer Link

Otras preguntas

what is the name of the force that slows it down?.
Two competing internet companies have recently restructured their payment plans. Quick Net requires a $10 activation fee and charges $55 per month for their bas
Obama's main democratic rival during the 2008 presidential primaries was hillary clinton joe biden john mccain
how to find the reciprocal of a mixed fraction
40 POINTS!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! HELPPPPPPPP!!! Mike traveled from the school to the mall and then from the mall to the library. Henry traveled from the s
what is the mass of 2.5 mol of ca, which has a molar mass of g/mol
Which of the following is the first step used by the EPA when creating environmental protection regulations? A. proposal B. local-level hearings C. research D.
evidence supporting a claim and counterclaim in an argument can be based on an appeal to emotion. this type of appeal is calleda. ethosb. logosc. pathosd. evide
Factor 3M^2+11MN+6N^2
If the sum of two numbers is m and one number is 8 what is the other numbers