torrey07 torrey07
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

elle can buy 2 quarts of milk for 3$ or 1 gallon milk for 3$ which is the better deal

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2017
1 gallon for $3 is the better deal because you're getting twice as much for the same price
Answer Link
LillyPrince
LillyPrince LillyPrince
  • 03-01-2017
2 quarts is half of a gallon, 4 quarts is one gallon. So the question is pay 3 dollars for half a gallon, or pay 3 dollars for one gallon? Which would you do? they both are the same price, but one is half as much.

Therefor, 1 gallon of milk is a better deal.
Answer Link

Otras preguntas

An element is in the same column as calcium (Ca) in the Periodic Table of the Elements . The element must be a
Express as a trinomial (2x - 6)(3x - 2)
solve the equation-3x+25 = 40, we want to know the value of x
write a program to print the given number is prime or composit using do while loop​
Which form or research is NOT a type of psychological research? O Witch Hunt O Naturalistic Observation O Case Study O Survey
help me and I’ll give you brainliest
A knitted pot holder is shaped like a circle. Its radius is 3.5 inches. What is its area?
hi please help will mark brainliest​
Question 3 (1 point) A cup of weak coffee has about 80 milligrams of caffeine, or enough to boost the heart rate and blood pressure. A cup of strong tea can hav
problem solving in social studies egde 2021, NEED ANSWERS NOW!