arnoldbradley2412 arnoldbradley2412
  • 03-11-2021
  • Mathematics
contestada

Marco needs to buy some cat food. The nearest store, six bags of cat food cost $25.50. How much would Marco spend on five bags of cat food?

Respuesta :

gisellecho16
gisellecho16 gisellecho16
  • 03-11-2021

Answer:

$25.50/6=$4.25

$4.25*5=$21.25

Step-by-step explanation:

your answer

Answer Link

Otras preguntas

its only one math question show right steps then get brainliest and right answer ofc
Natural selection cannot occur without
Who is good at 9th grade algebra
Which one is NOT written in Scientific Notation? A. 8 x 102 B. O-9.7 x 104 C. 0-0.1 x 10-9 D. 6.8314 x 10-3
Describe how the playing of guitar has developed from the blues until today? What functions does it have in different genres?
A bucket holds 8 5/8L of water. A third of the eater is poured out and 3/4L of water is poured back in. How many liters of water are now in the bucket? Can you
?donde _ uds el almuerzo ? Lilliana : a veces__ en la cafeteria
please help me on my essay only 500 word or 4-5 paragraph write a 5 grade essay ok I will mark you as brainlest and use easy words in it and and please email m
According to the following reaction, how many grams of sulfur are formed when 37.4 g of water are formed? 2 H2S(g) + SO2(g) → 3 S(s) + 2H2O(l)
Pricing strategies must relate to which of the following to be successful? Customer habits Competitors' pricing strategies The economy Advertising