Plxgd Plxgd
  • 03-01-2017
  • Mathematics
contestada

if the total cost C for p pounds of pepperoni if each pound cost 4.86

Respuesta :

agator824catdog47
agator824catdog47 agator824catdog47
  • 03-01-2017
costs $.59c(p) = .59p. C(p) has unit $/lbs, p=lbs
Answer Link

Otras preguntas

A scientist has discovered an organism that produces five offspring exactly one hour after its own birth, and then goes on to live for one week. Each replicated
There are 6 green apples and 5 red apples in a basket. (a) What is the ratio of red apples to all apples in the basket? (b) What is the ratio of all apples
During which phase of mitosis do the nuclear envelope and nucleoli disappear?
Which is more, 32 fluid ounces or 1 quart?
Which is more, 32 fluid ounces or 1 quart?
What was the political border established by British during colonial rule?
What is the best definition of Greek tragedy? A ) A sad story that tends to make audience weep. B ) A story about lost love, unrequited love, or death. C ) A s
How did the farm population in the united states change between 1950 and today? a. it dropped from 10 million to fewer than 3 million people. b. it droppe
how far is a football kicked if its y=-0.03x^2+1.53x
Write three sentences using the imperfect tense of each of the following verbs 1.ser 2.ir 3.ver