sharbounds1995 sharbounds1995
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

Patrice is taking surfing lessons. She wants to spend less than $150.Each lesson costs $35 and there is a one time registration fee of $40. How many lessons can she take?

Respuesta :

shayrickett shayrickett
  • 02-11-2021

Answer:

3 lessons

Step-by-step explanation:

150-40=110

110/35=3

she can take 3 lessons and it not cost more than $150

Answer Link

Otras preguntas

Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O
What are the advantages and disadvantages of globalization
What are the advantages and disadvantages of globalization
Hey guys, I need 5 sentences!¿Prefieres viajar en coche, en tren, en barco o en avión? ¿Por qué?
how do you balance __H2SO4 + __B(OH)3 --> __B2(SO4)3 + __H2O