aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

Write the slope-intercept form of the line that passes through the point (-3, - 6 ) and is parallel to the line y = 5x+4.​
Solve for z. 3 + 9z = –7 + 10z z =
What was one result of ancient Greeks not being able to grow many crops?
(4n^5y^2)(-6n^2y^-5)
"Read an excerpt from "Television and the Public Interest" and answer the question. The speech was delivered by Newton N. Minow, chairman of the Federal Communi
Identify the zero(s) of [tex]f(x)=4x^{2} - 20x - 56[/tex]. -- Urgent 10 minutes! Many points!
Mrs. Lowery wants to make as many 3-ounce baggies of almonds as she can. She has an open jar of almonds with 10 ounces left. She also has a full 16-ounce jar of
Please help! You roll a 6-sided die two times. What is the probability of rolling a number less than 4 and then rolling an odd number? Write your answer as a pe
Reread the 1722 entry, on pages 4 and 5. Click the sentence in this section that BEST uses personification to emphasize the narrators sense of wonder. The ston
What does Mercutio do when he encounters Tybalt?