MakyiSpencer14 MakyiSpencer14
  • 01-01-2017
  • Mathematics
contestada

A 64 oz bottle of apple juice costs $2.39 and a 20 oz bottle cost $0.79 which is better to buy

Respuesta :

molly37 molly37
  • 01-01-2017
the awnser to that question is 64
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-01-2017
The answer is the 64 oz bottle of apple juiceis the better buy. You just need to divide and find the number that is less or cheaper
Answer Link

Otras preguntas

A circular plot of land has a diameter of 14 yards. What is the area of the land? Use 3.14 for n. A. 43.96 yd? B. 153.86 yd2 C. 21.98 yd2 D. 615.44 yd2 SUBMIT
Ray bought 3 red balloons, 8 green balloons, 6 blue balloons, 2 yellow balloons, & 5 purple balloons. Write a ratio with a colon to show the number of green
Need help with algebra 1b hw due at 8am. Will send money to anybody who helps me!
The scientific revolution can trace its roots to _____.
Help please I’ll mark as brainliest
-3 (4n+2) = -4n + -2(4n-6)
What can change the DNA of a bacteria?
One student solved the inequality −4 > x/-7 and got 28 28. Are they both correct? Explain
Which of the following is NOT a factor that makes cancer cells hard to treat? a. Cancer cells are outside invader cells that your immune system does not recogni
I need help with algebra 20 points