mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Regular 16oz 336 Family Sized 40 oz 760 what is the per ounce for both class=

Respuesta :

abdulazizghumman abdulazizghumman
  • 03-10-2021

Answer:

Regular = $0.21 per ounce, Family = $0.19 per ounce

Step-by-step explanation:

Regular

16oz = $3.36

                         Divide by 16 on both sides

1oz = $0.21

Family

40oz = $7.20

                          divide by 40 both sides

1oz = $0.19

Answer Link

Otras preguntas

When simplifying an expression, which of the following is important?
Does anyone know how to take good notes on History ?
True or false: We have the same number of chromosomes as mosquitoes Yes, we also have 6 chromosomes total False, we have 23 chromosomes total False, we have 46
What conclusion can be drawn about the number of elements the make up the majority of the world in which we live and the total number of elements identified on
Rearrange so that u is the subject: s = (u+v)t/2 ​ A. u = s/t + v B. u = 2s/t - v C. u = 2s - t/v D. u = 2s - v/t ​
what are some gases that dissolve in water?
Why would higher strikebreakers lead to violence?
Subtract 3x + 9y – 5z from the sum of 2x + 5y + 9z and 8x – 7y + 2z.
What factors are most important when planning for disaster and recovery?
Write the inequality shown by the shaded region in the graph with the boundary line 5x − 4y = 20