mtea4496 mtea4496
  • 03-10-2021
  • Mathematics
contestada

Regular= 16oz $3.36 Family Sized= 40 oz $7.60 what is the per ounce for both?

Respuesta :

bb8andporg
bb8andporg bb8andporg
  • 03-10-2021

Answer:

40 oz i believe

Step-by-step explanation:

Answer Link
mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 03-10-2021

Answer:

Regular: $0.21/oz

Family Size: $0.19/oz

Step-by-step explanation:

Regular:

($3.36)/(16 oz) = $0.21/oz

Family Size:

($7.60)/(40 oz) = $0.19/oz

Answer Link

Otras preguntas

In a test of a​ gender-selection technique, results consisted of 248 baby girls and 13 baby boys. based on this​ result, what is the probability of a girl born
Assume that the sales of a certain appliance dealer are approximated by a linear function. Suppose that sales were $14,500 in 1982 and $65,500 in 1987. Let x =
Which process creates metamorphic rocks
What is idiopathic thrombosis?
Describe how we can use scientific knowledge and reasoning to help guide us when making decisions. Provide at least one example.
In To Kill A Mockingbird what does Scout learn about how to treat people that are different from her? Consider the Tom Robinson trial, Bob Ewell, and Boo Radley
Maria no es alta; es muy ________. A.) baja B.) inteligente C.) trabajadora D.) bajo
I need help this question I only need to pick 3
Which eu country allows transgender in the military?
Rolls-royce uses _____ distribution on sell its automobiles selective patterned exclusive intensive prestige