LittleLemon
LittleLemon LittleLemon
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

The price of a 12-ounce drink is $1.20, which is
a rate of
per

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-10-2021

Divide price by ounces:

1.20 / 12 = 0.10

Rate per ounce = $0.10

Answer Link

Otras preguntas

Solve the exponential equation algebraically and use a graphing utility 400/1+e^-x= 350
Which of the following is the main evidence of life in the early universe? A.) Dinosaur fossils B.) Rock layering C.) Plant remains D.) Cyanobacteria
Secondary characters impact Juliet through their views on love and their resulting expectations for Juliet. What does love and marriage seem to mean to Lord Cap
Why did Kentucky support the idea of nullification
How many parts does the scientific name of an organism have? 1 2 3 4 please answer quick :)
A radio wave wavelength is shorter than visible light. True or False.
Which statement is true regarding the functions on the graph?
PLEASE HELP ASAP! THANKS! RANDOM ANSWERS WILL BE MODERATED!
Which of the following statements is true? A. The Earth has evolved over time. B. The Earth's surface has not changed over time. C. The Earth is exac
Water from aquifers can be accessed by A. Pumps B. Springs C. Wells D. Geysers E. All of these