britt3248 britt3248
  • 01-10-2021
  • Mathematics
contestada

Susan bought 15 pounds of flour for 6 dollars how many pounds of flour did per dollar

Respuesta :

GibberishCat
GibberishCat GibberishCat
  • 04-10-2021

Answer:

2.5

Step-by-step explanation:

divide to find unit rate

15/6=2.5

Answer Link

Otras preguntas

What is the correct possessive form of bridges? bridges bridges’ bridges’s bridge’s
what makes farming in mountainous areas so difficult without terracing the poor sound quality of mountain land? the rugged landscape of mountain and the lack of
Write an addition expression to describe the situation then find the sum and explain the meaning. An actor gains 20 pounds for a part and then loses 15 pounds
Who is the intended audience of the Abraham Lincoln’s The Gettysburg Address?
An important factor in the development of the British Empire in the 19th century was its __________.
when do you encounter analogies most often
Which of the following organelles is part of the endomembrane system? A) Ribosomes B) Golgi apparatus C) Mitochondria D) Centrioles
write an expression for the calculation double 2 and then add5
in two paragraph give a brief explanation of the things the British did that angered the colonists. Predict what u think the sons of liberty will advise the co
Let f(x) = x2 - 81. Find f-1(x).