daphneirisalmonte daphneirisalmonte
  • 12-09-2021
  • Mathematics
contestada

Express $15 for 10 gallons as a unit rate.

Respuesta :

OverpoweredNoob
OverpoweredNoob OverpoweredNoob
  • 12-09-2021

Answer:

$1.5 per gallon

Step-by-step explanation:

$15 / 10 gallons = $1.5 per gallon

Answer Link

Otras preguntas

6. A(n) O acquired trait common trait inherited trait combined trait * is passed on from parents to offspring.​
Define the key issues of prejudice and discrimination and explain how they impact on people with mental health needs.
does Spain have organizational culture (explain pls)​
Q:Explain how a liquid is changed into a gas during boiling(heating) in terms of kinetic particle theory.Q:Explain how a gas is changed into a liquid during con
The radius of a semicircle is 3 kilometres. What is the semicircle's perimeter?
A person borrows $50000 loan from bank at a rate of 10% for 5 years compounded yearly.a) Calculate the total amount paid after 5 years.b) Find the interest paid
Explain what is meant by "flight or fight" response. In your answer, describe the role played by the endocrine system, physical changes in the body and how the
what is linear relationship ​
Please help me!,1. What are the harmful short term effects of alcohol drinking?2. What are the harmful long term effects of alcohol drinking?3. How can alcohol
for each sequences, find the first 4 term and the 10th term the sequences are (a) n^2+3 (b)2n^2