lh27545 lh27545
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Please help me with this problem

Please help me with this problem class=

Respuesta :

axximx2
axximx2 axximx2
  • 03-09-2021

Answer:$6.11 per bag

Step-by-step explanation: The total of both the apples and ice cream is 55.68. Since we’re just trying to find the total price of apples, we’ll subtract the total price of ice cream. 55.68-6.80=48.88. Now we’ll divide $48.88 by 8, since there are 8 bags. That leaves us with $6.11

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following will increase plant growth? A. carbon dioxide levels above normal B. below normal water levels C. depleted soil nutrients D. decreased
The total cost of renting a lawn mower from Lawns Inc. is represented by the function y = 10x + 15, where x represents the number of hours and y represents the
Read this paragraph: After John woke up early this morning, he dressed for school. Also, he ate a good breakfast with his two sisters. In addition, he had enou
Amoebas use the process of ________ to take in food and other materials. Fill in the blank.
what controversial issue did the great compromise solve
What is u=3b-2a 2 for a?
A guitar string has a fundamental frequency of 440hz.what is the frequency of the second overtone
7 1 3 — + — + — 9 7 5
if you a take heart from a person's body will it still beat
What were the four types of trenches used by the Allies in World War One