alexanderjthomas14 alexanderjthomas14
  • 03-09-2021
  • Mathematics
contestada

Sam's sells a
case of 96
drinks for
$21.00. How
much does one
drink cost?

Respuesta :

Laurensink12 Laurensink12
  • 03-09-2021

Answer:

4.57

Step-by-step explanation:

This is unit rate 96 is how many drinks he has and you divide that by how much it cost ($21.00) to get how much each cost.

Answer Link
Groot36044
Groot36044 Groot36044
  • 03-09-2021
What he saidffffddddddddkdkdkffkfk
Answer Link

Otras preguntas

Correct the one error. (IXL, IAR Practice Testing)
what is a iud????????????????
On a coordinate plane, a line goes through points (1, negative 1) and (2, 4). This graph displays a linear function. What is the rate of change?
The length of rectangle B is 25% greater than the length of rectangle A. The width of rectangle B is 3/5x the width of rectangle A. Find the fraction: Are
please simplify it thank you.The answer is[tex] - \frac{ \sqrt{14} + 3 \sqrt{7} }{14} [/tex]I need the step to do it​
Old MacDonald has 100 chickens and goats in the barnyard.​ Altogether, there are 298 feet. How many chickens and how many goats are in the​ barnyard?
wrong this was posted
Find the closed formula
Discuss Courtship Behaviour in Toad
3 Select the correct option to complete the narration of the dialogue between king and jester. Raghu: Don't be a fool!. Mira: Stop howling Ravi. If you want to