prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

Match the given steps of DNA extraction to the purpose that they serve.
Which of the following is the most significant difference between email and text messaging? length of message use of emoticons type of transmission formatting o
omg please help. make sure you put the product of A, the product of B, and the sum for C. it’s in the picture
a weights m kg,b weight is 20 kg less than three times that of a. If their total weight is 100 kg. Find the weight of a​
It is important for managers to focus on maintaining the status quo in order to move ahead. True False
please answer me fast ​
Which polynomial function f(x) has a leading coefficient of 1, roots4, 2, and 9 with multiplicity 1, and root-5 with multiplicity 3?
Compare your estimate to the exact quotient. Does your quotient seem reasonable? Explain your answer. 9 1/3 ÷ 2 3/4
Make x the subject of y = 4x + 1You may use the flowchart to help you if you wish.Xy​
Can a skin cell divide to produce a muscle cell