Sch13526919 Sch13526919
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store a Sprite costs $0.85, a 6 pack of Sprite is $4.08, and a 12 pack of Sprite is $8.52. Which is the better buy.

Respuesta :

broomstalia
broomstalia broomstalia
  • 01-09-2021

Answer:

it's better to buy the six pack

Step-by-step explanation:

4.08/6 is 0.68

8.52/12 is 0.71

making the 6 pack the better deal

Answer Link

Otras preguntas

What is the missing exponent? (12^-5)^2 / 12^-4 = 12^_____
Is a satellite orbiting earth free from earths gravity ? Why or why not
Constantine's "new Rome" was established at the site of ancient Byzantium. Delhi. Thesolonnica. Ephesus. Alexandria.
What is 127% reduced as a fraction?
Rural slaves of Rome worked on latifundia and were often shackled together and treated harshly. True False
Between which pair of numbers is the exact product of 379 and 8?
Sketch the graph of each linear inequality greater sign has to have a line underneath it Y<-6/5x-1
22 is 44% of what number?
explain why the value of k cannot be equal to 0
Are the given lengths 24, 60, 66, sides of a right triangle?