guptabibek787 guptabibek787
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

800 gram flour cost is 1160rs, then what will be the cost of one kg??​

Respuesta :

Annyohasayo
Annyohasayo Annyohasayo
  • 01-09-2021

Answer:

1200 rs

Step-by-step explanation:

h hope it helps you

Answer Link
maheshsinghmeenu
maheshsinghmeenu maheshsinghmeenu
  • 01-09-2021

1kg= 1000g

So, Use unitary method..

Flour (g) Cost (Rs)

800. 1160

1000. x

800×x = 1160×1000

800X= 1160000

x= 1160000/800

x= 145000 rs

Answer Link

Otras preguntas

What effect did the ice ages have on early humans? a. Early humans were forced to control large fires. b. Early humans were forced to fish. c. Early humans were
Add 2 + 7/10 + 1/2 please
explicar con argumentos éticos la necesidad ciudadanas responsables en tu hogar, para el uso adecuado de recursos, en el marco de la nueva convivencia
In the diagram, what is the measure of WRS? O 5° O 7.5° O 25° O 37.5°
Form a correct sentence by unscrambling the following sentence. duquesa el ve a la Él la ve a duquesa. Ve el la a duquesa. Él a ve la duquesa. Él ve a la duques
5/6 equals 1/3 plus d what does d equal
3.5 m What is the approximate circumference of the swimming pool? Use 3.14 as an estimate for ti.
Which of the following is true of the structures labeled A in the cell membrane? Choose 1 answer: (Choice A) A They are membrane proteins. (Choice B) B They ar
The bird bobbed its head up and down.A) qualitativeB) quantitative ​
If you have 1,478 squares, can you make a stair-like structure using all of the squares?