bellamayiah19 bellamayiah19
  • 01-09-2021
  • Mathematics
contestada

susie bought 4 hair bows for 0.50 each which equation shows how to find the total cost in dollars and cents of the hair bows bought

Respuesta :

Zacookies
Zacookies Zacookies
  • 01-09-2021

Hi! I'm happy to help!

We need to look for clues in the problem to see which operation we are going to use. We see the word each, which represents multiplication.

So, we will multiply 4 by 0.50 to get our cost.

4×0.5

2

So, the cost of the 4 hair bows is $2.00.

I hope this was helpful, keep learning! :D

Answer Link

Otras preguntas

Explain how the map relates to imperialism.
What are some of the lasting legacies of the Harlem Renaissance?
F(x)=43 f(x)=-6×+7 Not sure how to get the answer wondering if someone can break it down for me please
PLEASE HELP!!! WILL GIVE BRAINLIEST, 5-STAR RATING, AND THANK YOU! Helpful answers really appreciated! Dissect and analyze the allegory of the man overboard fro
Moving up and down, across, back, aroundare examples of space quality. True False
SOMEONE HELP ASAP PLS!! Point K lies at (-3,4). Point K is reflected over the y-axis and then translated 7 units down to produce K'. Which rule could have been
Why were the battles of Lexington and Concord important? A. The Americans won B. They ammunition hidden j. concord C.It began the American Revolution D. Britai
What is the definition of a crusade?
Use distributive property and area models to solve these equations . Show your work. 4 x 9.4 6.4 x 1.2 3.5 x 4.9 8.4 x 5.2
Alanna divided a 134-pound bag of apples among her three friends. How many pounds of apples did each friend receive?