talhabasharat2007 talhabasharat2007
  • 15-08-2021
  • Mathematics
contestada

similar bars of soap are sold in packs of 3 for $2 or packs of 8 for 5.20 find the difference in the price for 48 bars of soap

Respuesta :

MindOfMinnie
MindOfMinnie MindOfMinnie
  • 15-08-2021
Bar 1:

3 = $2
48 divided by 3 = 16
$2 x 16 = $32

—————————————————

Bar 2:

8 = $5.20
48 divided by 8 = 6
$5.20 x 6 = $31.2

—————————————————

Difference:

$32 - $31.2 = $0.8

So when the two sales are compared, the ‘8 for 5.20’ sale is cheaper by $0.8.

—————————————————

Pls give me a brainliest if this helped thx



Answer Link

Otras preguntas

if f(x)=|x|+9 and g(x)=-6, which describes the value of (f+g)(x)
What is 44/6 as a mixed number?
if z=4.0 and y=5.6, what is the value of x?
How do phones vibrate?
Describe how your attitude can help you take control of your health.
Both early American Indians and white settlers typically established most villages and towns near __________. A. rivers B. railroads C. trading posts D. animal
There are (4^9)^5 ⋅ 4^0 books at the library. What is the total number of books at the library?
CAN SOMEONE CHECK THESE ASAP. MY ANWSERS ARE 1.a 2.c 3.a 4.d 5.c 6.c 7.d 10.d 11.b 12.)a 13 through 16 I’m not sure on…. 1. Studies conducted in Engla
Jon weighs 148 lbs and hopes to gain 2 lbs a week. Matt weighs 193lbs and hopes to lose 1 lb a week. How many weeks until they weight the same?
the president may serve a maximum of terms in office. user: the three branches of our government are: parliament executive bureaucracy judicial legislative