shepow15 shepow15
  • 04-08-2021
  • Mathematics
contestada

If you buy 12 pounds of lettuce for $96 what is the rate which one pound of lettuce costs

Respuesta :

2bmg7jnasy
2bmg7jnasy 2bmg7jnasy
  • 04-08-2021
8

96$ divided by 12 = 8

Thats how you would get the rate and maybe you can apply this method to other questions if there are any?
Answer Link
fisherdinah6 fisherdinah6
  • 04-08-2021

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

$96 divided by 12

Answer Link

Otras preguntas

To support the high school, the local businesses will donate $2 for every ticketsold at the homecoming game. If 113 student, 158 home and 52 visitor ticketswere
Jimmy is working at a factory where they make cars and trucks in the ratio five to four if the factory makes 100 trucks how many cars will it produce
In the figure, k//l, find the values of z and y.
Prove that the area of the parallelogram is equal to | A × B |
what represents the factorization of the trinomial below?[tex] {x}^{2} - x - 20[/tex]
The US consumes an average of 5.25 million metric tons of bananas per year. There are 317 million people in the US and there are 1000 kg in 1 metric ton. How
does the system have one solution no solution or an infinite number of solutions?4x + 3y =524x + 3y =7choose the correct answer belowa. infinitely many solution
Find the absolute value of | 2x+ z | + 2y x = 2.1, y = 3, z = -4.2
15. Find the volume of the figure below.20 yd15 yd9 yd12 yd- 20.9
Use the information to answer the question.Point P is located at 16 on the number line, Point Q is located at -9 on the number line.What is the distance between